ENTX Alumni List
Name | Degree | Graduated | Current Position (if known) |
Sam Seay | M.S. (Forensics) | 2021 | |
Analicia Carcano | M.S. | 2021 | |
Narayan Acharya | Ph.D. | 2021 | |
Brett Henry | Ph.D. | 2021 | |
Charles Oludare | M.S. | 2021 | |
Arrin Canales | M.S. (Forensics) | 2021 | |
Nicole Dennis | Ph.D. | 2021 | Postdoc, UC Riverside |
Jacob Jahn | M.S. (Forensics) | 2021 | |
Jacqueline Molinar-Miranda | M.S. (Forensics) | 2021 | |
Kirsten Nettles | M.S. (Forensics) | 2021 | |
Chandi Ravenna | Ph.D. | 2021 | Texas Tech University |
Caleshia Calvin | Ph.D. | 2020 | |
Christiana Wittmaack | Ph.D. | 2020 | |
Cady Mello | J.D./M.S. | 2020 | |
Odia Osemwegie | Ph.D. | 2020 | |
Adam Finger | Ph.D. | 2020 | |
Tyler Richardson | M.S. (Forensics) | 2020 | |
Kathryn Ganley | M.S. (Forensics) | 2020 | |
Caitlin Cranston | M.S. (Forensics) | 2020 | New Mexico Department of Health |
Yaireth Castro | M.S. (Forensics) | 2020 | |
Cassie Henry | Ph.D. | 2020 | Wildlife Research Scientist, Texas Tech University |
Jocylin Pierro | Ph.D. | 2020 | Toxicologist, U.S. Environmental Protection Agency (EPA) |
Armando Velazquez | Ph.D. | 2020 | Toxicologist, Texas Department of Agriculture |
Jessica Herzog | M.S. | 2020 | |
Fengqian Chen | Ph.D. | 2020 | Postdoc, University of Maryland - School of Medicine |
Olushola Awoyemi | Ph.D. | 2020 | ORISE Post-Doctoral Fellowship, U.S. Environmental Protection Agency (EPA) |
Lihua Lou | Ph.D. | 2019 | Postdoc, Florida International University |
Naveen Kumar | Ph.D. | 2019 | Pace Analytical |
Cassandra Schmitt | M.S. | 2019 | Texas Tech University |
Kendall Blanchard | M.S. | 2019 | University of Minnesota |
Yu-Wei Chang | Ph.D. | 2019 | PostDoc, Ivy Brain Tumor Center |
Nataly Gomez | M.S. (Forensics) | 2019 | |
Lucy Lim | Ph.D. | 2019 | |
Audrey Martinez | M.S. | 2019 | Microbiologist, Abbott - Neuromodulation Division |
Katy Shaw | Ph.D. | 2019 | PostDoc, National Institute of Standards and Technology (NIST) |
Michelle McManus | Ph.D. | 2018 | Research scientist, TTU Health Sciences Center |
Kelsey Thompson | Ph.D. | 2018 | Postdoc, Harvard School of Public Health |
Juliette Jordan | Ph.D. | 2018 | Postdoc, North Carolina State University |
Zhongwei Liu | Ph.D. | 2018 | Research Associate, West Virgina University |
Brittanie Dabney | M.S. | 2018 | Ph.D. Student, Wayne State University |
Steve Peper | Ph.D. | 2018 | Anastasia Mosquito Control District |
Carmen (Kautz) Emborski | Ph.D. | 2018 | University of Maryland University College Europe |
Ryan Cleary | M.S. | 2018 | City of Dubuque |
Eric Peterson | M.S./Ph.D. | 2018/2021 | Syngenta Crop Protection |
Kia Hayes | M.S. | 2018 | NOAA Northwest Fisheries Science Center |
Will Thompson | M.S. | 2018 | Golder Associates |
Katelyn Haydett | M.S. | 2018 | DVM Student, Michigan State University |
Darryll Oliver | M.S. | 2018 | Researcher/lab Technician at TTU Health Science Center |
Hannah Greenberg | M.S. | 2018 | Ph.D. Student, Penn State University |
Shanoy Anderson | Ph.D. | 2018 | M.S. Student, Texas Tech University |
Alex Wilson-Fallon | M.S. | 2018 | Jacobs Engineering Group (CH2M Hill) |
Mary (Hayden) Looney | Ph.D. | 2017 | Research Expedition Coordinator, Pangaea Exploration |
Jessica (Mauricio) Price | M.S. | 2017 | Texas Department of State Health Services |
Amanda French | Ph.D. | 2017 | Research Fellow, University of Waikato in Hamilton, New Zealand |
Steve Lasee | M.S./Ph.D. | 2017/2020 | Postdoc, U.S. Environmental Protection Agency |
RP Oates | Ph.D. | 2017 | Rhodium Scientific |
Melissa Sandoz | M.S. | 2017 | Environmental Resources Management (ERM) |
Adric Olson | Ph.D. | 2017 | BASF |
Jeremy Wilkinson | Ph.D. | 2017 | Pacific Biosciences |
Logeswari Ponnusamy | Ph.D. | 2017 | Zoetis, Inc. |
Courtney (Alexander) Norton | M.S. | 2017 | Hydrite |
Kim Wooten | M.S./Ph.D. | 2012/2017 | Washington Department of Ecology |
Jacob Carrick | M.S. | 2016 | Michigan Department of Health and Human Services |
Meghan Cromie | Ph.D. | 2016 | Colorado Department of Public Health and Environment (CDPHE) |
Dan Dawson | Ph.D. | 2016 | U.S. Environmental Protection Agency |
Nick Dunham | Ph.D. | 2016 | BASF |
Bryan Hettick | M.S. | 2016 | Lubbock Christian University |
Jordan Hunter | Ph.D. | 2016 | Analytik Jena-U.S. |
Amanda (Parra) Cano | Ph.D. | 2016 | Texas Commission on Environmental Quality (TCEQ) |
Evy Reategui-Zirena | Ph.D. | 2016 | GSI Environmental, Inc. |
Neha Sawant | M.S. | 2016 | Texas Tech University Health Sciences Center |
Thomas Bilbo | M.S. | 2015 | Postdoc, North Carolina State University |
Rebecca (Cochran) Wilkinson | M.S. | 2015 | Simmons College |
Bridgette Fidder | M.S. | 2015 | John G. Shedd Aquarium |
Kristina Kohl | M.S. | 2015 | Texas Tech University Health Sciences Center |
Heather Lanza | M.S. | 2015 | CDM Smith |
Francis Loko | M.S. | 2015 | Ph.D. Student, Rutgers School of Public Health |
Prathap Kumar Mahalingaiah | Ph.D. | 2015 | AbbVie |
Kara (Minton) Barnett | M.S. | 2015 | San Antonio River Authority |
Sara Pappas | Ph.D. | 2015 | Method |
Donn Edwards | M.S. | 2015 | Wisconsin Department of Natural Resources |
Cait Ryan | Ph.D. | 2015 | Pivot Bio |
Jessica Oates | Ph.D. | 2015 | GENEWIZ |
Jarrett Louder | M.S. | 2015 | Texas Commission on Environmental Quality (TCEQ) |
Sadia Almas | Ph.D. | 2014 | Texas Tech University Health Sciences Center |
Brett Blackwell | Ph.D. | 2014 | U.S. Environmental Protection Agency |
Kayla Campasino | M.S. | 2014 | MilliporeSigma (Associate Scientist III) |
Aaron Conti | M.S. | 2014 | EnSafe |
Meghan Funkhouser | M.S. | 2014 | WISEarth Organics LLC |
Kaylyn (Germ) Koenig | Ph.D. | 2014 | Second Genome |
Anna Gibson | Ph.D. | 2014 | Metabiota |
Chuanwen Lu | Ph.D. | 2014 | HealthLabs of America |
Vinit Singh | Ph.D. | 2014 | Sontara |
Uday Taraga | Ph.D. | 2014 | Texas Tech University |
Brie (Debusk) Sherwin | J.D.&M.S./Ph.D. | 2001/2014 | Texas Tech School of Law |
Kristyn (Urban) Sorensen | Ph.D. | 2014 | Texas Tech University |
Sarah Webb | Ph.D. | 2014 | Arkansas State University - Newport |
Scott Weir | Ph.D. | 2014 | Queens University of Charlotte |
Morgan Willming | Ph.D. | 2014 | Idaho Department of Health and Welfare |
Shuangying Yu | Ph.D. | 2014 | Central Peidmont Community College |
Sudheer Jinka | Ph.D. | 2013 | Hollingsworth & Vose |
Stephanie Plautz | Ph.D. | 2013 | BASF |
Kevan Athanasiou | M.S. | 2013 | Metabiota |
Ife Bamgbose | M.S. | 2013 | Gradient Corporation |
Richie Erickson | M.S./Ph.D. | 2009/2013 | United States Geological Survey (USGS) |
David Kimberly | Ph.D. | 2013 | Westminster College |
Andrew McEachran | M.S. | 2013 | Agilent |
Catherine Baxter | M.S. | 2013 | |
Muralidhar Lalagiri | Ph.D. | 2013 | Suominen |
Rebecca Pezdek | M.S. | 2013 | Theratest Labs, Inc. |
Tulika Tyagi | M.S. | 2013 | Genentech |
Justin Treas | Ph.D. | 2013 | University of Arkansas for Medical Sciences |
Wenbin Zhu | M.S. | 2013 | |
Song Tang | Ph.D. | 2013 | Chinese Center for Disease Control and Prevention |
Samuel Hawkins | M.S. | 2012 | Self-employed |
Lisa (Arneson) Westbrook | M.S. | 2012 | Texas Commission on Environmental Quality (TCEQ) |
Jennifer Cole | M.S. | 2012 | |
Derek Faust | M.S. | 2012 | Clover Park Technical College |
Shibin Li | Ph.D. | 2012 | Syngenta Crop Protection |
Tamara Luna | M.S. | 2012 | Pacific EcoRisk, Inc. |
Babina Shrestha | Ph.D. | 2012 | Independent Environmental Consultant |
Jiafan Wang | Ph.D. | 2012 | Owens Corning |
Vinay Allagadda | M.S. | 2011 | Biogen |
Darcy Chase | M.S. | 2011 | Monsanto |
Nina Dacko | M.S. | 2011 | Tarrant County, Texas |
Bryson Finch | M.S. | 2011 | Compliance Services International |
Nikitha Gutha | M.S. | 2011 | American Airlines |
Anna Hoffarth | M.S. | 2011 | Rifcon GmbH |
Venkata Kolli | Ph.D. | 2011 | Toxikon |
Les McDaniel | M.S./Ph.D. | 2008/2011 | Texas Department of Public Safety |
Rasesh Shah | Ph.D. | 2011 | Cipla |
Dawn Slekis | M.S. | 2011 | Ryan Environmental LLC |
Guangqiu Qin | Ph.D. | 2011 | Guangxi Center of Disease Prevention & Control |
Sandy Bauman | M.S. | 2011 | University of North Texas Health Sciences Center |
Junling Zhang | M.S. | 2011 | PPG Industries |
Greg Zychowski | M.S. | 2011 | Texas Commission on Environmental Quality (TCEQ) |
Raga Avanasi | M.S. | 2010 | Syngenta Crop Protection |
Kathryn (Brausch) Higbee | M.S. | 2010 | Brausch Environmental, LLC |
Lixia Chen | Ph.D. | 2010 | Ally Clinical Diagnostics |
Roland Esheit | Ph.D. | 2010 | Sustainable Energy Environmental and Educational Development |
Adcharee Karnjanapiboonwong | Ph.D. | 2010 | Texas Tech University |
Changxia Shao | Ph.D. | 2010 | Merck |
Christena Stephens | M.S. | 2010 | Independent Consultant |
Deborah Carr | Ph.D. | 2009 | Texas Tech University |
Cameron Gulley | J.D.&M.S. | 2009 | Abraxis Petroleum |
Monique Long | M.S. | 2009 | University of Texas at San Antonio |
Michael Abel | Ph.D. | 2009 | DOW Chemical |
John Brausch | Ph.D. | 2009 | BASF |
Rodica Gelca | Ph.D. | 2009 | |
Shawna Biggs (Nations) | M.S. | 2009 | Worldwide Clinical Trials |
Arvind Purushothaman | Ph.D. | 2009 | Lydall Performance Materials |
Beibei Qi | Ph.D. | 2009 | Fisher Funds Mgmt, New Zealand |
Jinqiu Zhu | Ph.D. | 2009 | University of Buffalo |
Yuntian Tang | Ph.D. | 2008 | Julong Group Anhui Jilong Coal Mining Co.,Ltd |
Ben Barrus | M.S. | 2008 | U.S. Naval Hospital |
Pamela Bryer | Ph.D. | 2008 | State of Maine |
John Isanhart | M.S./Ph.D. | 2004/2008 | U.S. Department of Interior |
Norka E. Paden | Ph.D. | 2008 | Idaho Department of Environmental Quality |
Piwen Wang | Ph.D. | 2008 | Charles R. Drew University of Medicine and Science |
Hongmei Wu | Ph.D. | 2007 | Wenzhou Medical College |
Lindsey Jones | M.S. | 2007 | U.S. Environmental Protection Agency |
Toby McBride | Ph.D. | 2007 | U.S. Fish and Wildlife Service |
Jennifer Anderson | Ph.D. | 2007 | DuPont Pioneer |
Blake Beall | M.S. | 2007 | Kirby Inland Marine |
Qingsong Cai | Ph.D. | 2007 | University of Georgia |
Jun Liu | M.S. | 2007 | WuXi AppTech |
Rachel Schultz | M.S. | 2007 | Cardno ChemRisk |
Xiaoping Pan | Ph.D. | 2007 | East Carolina University |
Jordan Smith | Ph.D. | 2007 | Pacific Northwest National Laboratory |
René Viñas | M.S. | 2007 | The Coca-Cola Company |
Zemin Wang | Ph.D. | 2007 | Food and Drug Administration (FDA) |
Madhavi Billam | Ph.D. | 2006 | L'Oréal |
Hongxia Guan | M.S. | 2006 | Georgia Gwinnett College |
Fujun Liu | Ph.D. | 2006 | Revlon |
Ying Liu | Ph.D. | 2006 | Washington University in St. Louis |
QQ Cheng | Ph.D. | 2006 | International Flavors and Fragrances |
Munim Hussain | Ph.D. | 2006 | MGP Ingredients, Inc. |
Min Lian | Ph.D. | 2006 | Washington University in St. Louis |
Sandeep Mukhi | Ph.D. | 2006 | Givaudan |
Utkarsh Sata | Ph.D. | 2006 | Verizon |
Vrishali Subramanian | M.S. | 2006 | Athena Infonomics |
Louise Venne | M.S. | 2006 | AMEC |
Baohong Zhang | Ph.D. | 2006 | East Carolina University |
Carrie Bradford | M.S./Ph.D. | 2002/2005 | Texas Department of State Health Services |
Jaclyn Cañas-Carrell | Ph.D. | 2005 | Texas Tech University |
Judit Szabo | Ph.D. | 2005 | East Asian – Australasian Flyway Partnership |
Andrea Kirk | Ph.D. | 2005 | U.S. Environmental Protection Agency |
Haitao Luo | Ph.D. | 2005 | |
Craig McFarland | Ph.D. | 2005 | U.S. Army Center for Health Promotion and Preventive Medicine |
Corey Radtke | Ph.D. | 2005 | Verd Company |
Bharath Ramachandran | M.S. | 2005 | Amgen (formerly Applied Molecular Genetics) |
Aaron Scott | M.S. | 2005 | Texas Department of Health |
Tara Wood | J.D.&M.S. | 2005 | Wood Law, LLC |
Eric Albers | Ph.D. | 2004 | Systems Planning and Analysis, Inc. |
Jonathan Boyd | Ph.D. | 2004 | West Virginia University School of Medicine |
Emilia Cruz-Li | Ph.D. | 2004 | Universitario de la Universidad Nacional Autónoma de Honduras, CURLA |
Adam Finger | M.S. | 2004 | Ph.D. Student, Texas Tech University |
Amy Hensley | M.S. | 2004 | U.S. Environmental Protection Agency |
Scott Severt | M.S. | 2004 | Stevens, Love, Hill & Holt, PLLC |
Pinar Dogru | J.D.&M.S. | 2004 | British Petroleum (BP) |
Chris McKean | M.S. | 2004 | Sandia National Laboratory |
Kevin Reynolds | Ph.D. | 2004 | U.S. Fish and Wildlife Service |
Lu Yu | M.S./Ph.D. | 2002/2004 | Phillips 66 |
Tim Capps | J.D.&M.S. | 2003 | Terracon |
Anna Herboldsheimer | M.S. | 2003 | Pollution Control Services Laboratory |
June-Woo Park | M.S. | 2003 | Korea Institute of Toxicology |
Stephanie Schmidt | M.S. | 2003 | Mass Audubon/Massasoit Community College |
Ed Scollon | Ph.D. | 2003 | Valent USA |
Randy Apodaca | M.S. | 2003 | Cordova Community Medical Center |
Thomas Rainwater | Ph.D. | 2003 | Clemson University |
Matt Schwarz | M.S. | 2003 | U.S. Fish and Wildlife Service |
Andrew Moore | M.S. | 2002 | Southwest Institute of Forensic Science |
Mindy Olivares | M.S. | 2002 | Risknomics, LLC |
Blakely Adair | Ph.D. | 2002 | The Citadel |
Lorinda Sheeler | Ph.D. | 2002 | Tennessee Department of Health |
Sarah Utley | J.D.&M.S. | 2002 | Harris County, Texas |
Angie Gentles | Ph.D. | 2001 | Texas Tech University |
Chris Pepper | J.D.&M.S. | 2001 | Winstead PC |
Daam Settachan | Ph.D. | 2001 | Chulabhorn Research Institute |
Kerry Thuett | M.S. | 2001 | Fully Fueled Fitness |
Jody Wireman | Ph.D. | 2001 | North American Aerospace Defense Command (NORAD) |
Tim Bargar | Ph.D. | 2000 | United States Geological Survey (USGS) |
Celine Godard | Ph.D. | 2000 | Texas Tech University |
Kevin Rummel | Ph.D. | 2000 | RAI / The Radiant Group |
Phil Smith | Ph.D. | 2000 | Texas Tech University |
Sean Richards | Ph.D. | 2000 | University of Tennessee-Chattanooga |
Ted Wu | M.S. | 2000 | Alaska Department of Environmental Conservation |
Kevin Burge | M.S. | 1999 | Martin County, Florida |
Tillman Sauls | Ph.D. | 1999 | Queensborough National Bank and Trust |
Hiroshi Awata | M.S. | 1999 | CH2M Hill |
Steven Wall | Ph.D. | 1999 | Syngenta Crop Protection |
Andrew Jackson | |||
Rachel Pepper | |||
Etem Osma | |||
Marian Stypa USGR | |||
Richard Anderson (USAF) | |||
Joan Cheng | |||
Aaron Roberts | |||
Rob Stewart | |||
Allan Headley | |||
Chris Salice | |||
Burton Suedel | |||
Daniel Schlenk | |||
George Cobb | |||
David Lipsky | |||
Jason Bradley | |||
Julie Kresser | |||
Scott McMurry | |||
Scott Longing | |||
Danny Reible | |||
John Pardue | |||
Menachem Elimelech | |||
Peter Vikesland | |||
Joel Coats | |||
Paul Hatzinger | |||
Michelle Pantoya | |||
Mike McDonald | |||
Glenys Young | |||
Ron Chesser | |||
Jim Lazorchak | |||
Steve LaHood | |||
Samuel Kounaves | |||
Jonathan Maul | |||
Mark Sheridan | |||
Guy Loneragan | |||